OH, MS, ME
„Spoléhat, že dostaneme divokou kartu pro kategorii mužů vidím černě, poměrně slušné šance, až sedmdesátiprocentní, se ale nabízejí pro závod žen – a to by mohlo nahrát Lucii Zelenkové. Některé národní federace totiž možná neobsadí plný počet míst. Jan Řehula napsal osobní dopis prezidentovi ITU Lesu McDonaldovi, v němž mu vysvětluje důvody nevýrazných výsledků v poslední době, žádost o divokou kartu pro něj podpoří i Český svaz triatlonu, ale moc šancí v tomto případě nevidím,“ konstatoval při odletu z Madeiry koordinátor české seniorské reprezentace Jiří Jelínek.
Jelínek zažil zklamání na ME ve Valencii a zklamán výsledky české reprezentace je i po světovém šampionátu. „Jsme malý stát s malou základnou závodníků, spoléháme na dvě, tři jména, a když se stane to, co se stalo nyní ve Funchalu Radové a Ospalému, že spadnou na kole a zraní se, s tím pak padá výsledek celé výpravy. Příjemným překvapením byla stříbrná medaile Venduly Frintové v kategorii do 23 let, i když nám do svazové pokladny nic nepřinese. Vendula zúročila to, co do ní svaz investoval, od loňského titulu mistryně Evropy do 23 let na náklady svazu jezdila Světové poháry, což se stalo i terčem kritiky. Vendula ale potvrdila zlepšení v plavání, čeká jí ale ještě hodně práce, protože výkonnostní rozdíl mezi K23 a ženami je hodně velký. Jsem z výsledků na MS v kategorii elite zklamaný, ale věřím, že na olympiádě to bude lepší,“ uvedl Jelínek. Faktem však je, že v poli poražených skončila řada zvučných jmen z nejvyspělejších triatlonových zemí s ohromnou členskou základnou.
Připomeňme, že Vendula Frintová získala na MS teprve druhou medaili pro Českou republiku, první vybojoval v roce 1996 v Clevelandu v kategorii juniorů Luboš Vícha. Do první elitní desítky se na světových šampionátech se z Čechů na MS probojovali pouze Martin Krňávek, který byl dvakrát pátý (Lausanne 1998, Montreal 1999), a Tomáš Kočař, devátý na MS 1992 v kanadské Muskoce.
Mistrovství světa ve Funchalu bylo pravděpodobně poslední společnou reprezentační akcí před olympiádou. „Budu ještě vše konzultovat s osobními trenéry reprezentantů, je možné, že se uskuteční ještě nějaké společné soustředění před Aténami. Ale v tuto chvíli žádnou společnou přípravu neplánuji. Všichni olympionici by se ale měli sejít na závodě Světového poháru v Tiszaujvárosi,“ uvedl Jiří Jelínek a dodal, že vše je také o finančních prostředcích a svaz se nechce dostat do dluhů. Nelze ani zapomenout, že se blíží MS v duatlonu a dlouhém triatlonu.