OH, MS, ME
Za finančního příspěvku ČOV (20.000,- Kč) uskutečnili Pavel Kořan (vedoucí projektu LOH) a Jiří Jelínek (koordinátor seniorské reprezentace) inspekční cestu do dějiště OH 2004 Athén. Termín cesty byl zvolen v době konání testovacího závodu v triatlonu. Ten se konal v sobotu 25.10. na olympijských tratích ve Vouliagmeni, jižní satelitní části Athén. Samotný závod byl mimo povinně testovacího předolympijského závodu také součástí letošního ročníku Světového poháru.
V tomto závodě se představili čeští reprezentanti Renata Berková, Jan Řehula a Anna Šupinová. Do dějiště olympijského závodu přiletěl také zraněný Filip Ospalý s trenérem Petrem Punčochářem (využil finančních prostředků nadace Solidarita MOV) sbírat informace a vytvořit zázemí pro svůj realizační tým . Ti všichni přijeli do Athén až následující den.
Ubytování bylo zajištěno prostřednictvím ČSTT společně s českými reprezentanty v hotelu Armonie v blízkosti startu závodu. Byl to hotel tradičně nabízený ITU (mezinárodní triatlonová unie) , ve kterém se konaly všechny akce související s vlastním závodem SP (prezentace, přednášky, přihlášky, akreditace…)
Ubytování v době OH:
Krátce po příletu byl navázán kontakt s českou olympijskou atašé p.Annabellou Stegnu. Shodou okolností bydlela v těsném sousedství našeho hotelu. Společně jsme pak navštívili jiný hotel Elektra, kde budou čeští triatlonisté ubytováni v době OH 2004. Prohlédli jsme si pokoje, seznámili se s personálem a vedením hotelu. Hotelové ubytování je kvalitní, s výhledem na moře. Jeden apartmán má dva pokoje, malou kuchyňku a velkou terasu. Kuchyňka je vybavena lednicí, sporákem, základním nádobím, příbory, rychlovarnou konvicí a mikrovlnnou troubou. Pokoje jsou klimatizované, se dvěma oddělenými postelemi a televizí.
Pro pobyt na OH je však potřeba zajistit, pro předpokládaný počet 8 osob, tyto apartmány tři. Jeden pro tři ženy, druhý pro tři muže a třetí pro vedení, masérský stůl a zázemí. Pokoje jsou poněkud menší a při předpokladu umístění závodních kol na pokojích (z důvodu vlhkosti vzduchu ...) by neměli budoucí olympionici dostatek prostoru. Poloha hotelu (přímo na trati závodu) a ostatní zázemí a prostory jsou vynikající.
Zázemí:
Společně se sestrou paní Annabelly – Janou - jsme pak autem provedli obhlídku tratí olympijského závodu. Rovněž jsme navštívili zázemí potápěčské školy (firma paní Annabelly) v blízkosti hotelu Elektra. V příjemném prostředí soukromé pláže a v těsné blízkosti tratí závodu tak mají čs. triatlonisté zajištěno ideální klidné zázemí pro pobyt v době OH.
Samotná část Vouliagmeni se jeví jako velmi tichá čtvrť. V blízkosti se nachází mnoho klidných a levných restaurací, několik malých supermarketů s možností prakticky celotýdenních nákupů základních potravin. Spojení s centrem Athén je pomocí autobusů MHD, v době OH bude fungovat i nové tramvajové spojení rychlodráhou.
Tréninkové prostory:
Mimo možnosti plavání v teplém moři je pro účastníky závodu zajištěn 50 m venkovní bazén přibližně 500 m od startu závodu. Cyklistický trénink byl umožněn na tratích závodu. V okolí se bohužel nenachází vhodná lokalita pro delší vyjížďku. Nejbližší atletický stadion má bohužel nevhodný antukový povrch. Dá se však slušně běhat na pobřeží, či asfaltových chodnících.
Počasí:
V době naší návštěvy se teplota moře pohybovala okolo 23 st., teplota vzduchu kolísala mezi 20 až 28 st. celsia. Vlivem větru byly sice místy až 4 metrové vlny, které se však v době závodu uklidnily. Podle místních informací by v době OH měla teplota vzduchu dosahovat až 40 st. při téměř 100 procentní vlhkosti a teplota vody asi 27 st. celsia. Rovněž místní obyvatelé v měsíci srpnu nepamatují vysoké vlny a vítr. Pořadatelé závodu měli připraveny dvě varianty startu. První klasicky z připraveného pontónu, druhou pro případné vlny start z břehu rozběhem do moře ze vzdálenosti přibližně 25 m.
Tratě závodu:
Trať postavili „na klíč“ angličtí pořadatelé díky úsilí garanta ITU pana Marcuse Gergelyho z Maďarska. Jeví se cyklisticky jako velmi spravedlivá s nemalou podobností ke trati ME v Karlových Varech.
Plaveckou část v moři tvořil jeden trojúhelníkový okruh na pravou ruku. První ze tří otoček byla ve vzdálenosti 540 m od místa startu. Pozice na startu se jevila nejvýhodnější vlevo.
Výběh z moře byl pozvolný po koberci asi 300 m do jediného závodního depa v blízkosti cíle závodu. Depo bylo vybaveno stojany „vzor Sydney 2000“ a přepravkou. V blízkosti bylo zajištěno všechno potřebné zázemí (bike mechanik, lékař, toalety, …..).
Cyklistická část je vedena na pěti okruzích s novým asfaltovým povrchem. V každém okruhu byla dvě stoupání s celkovým převýšením přibližně 180 metrů. První ze stoupání mělo tři části a nejlepší muži jej absolvovali něco málo přes dvě minuty. Následoval prudký sjezd a přibližně po 1 km opět stoupání v pozvolných serpentinách s otočkou na kužel a sjezd k prostoru depa - centra závodu.
Běžecká část měla tři okruhy s minimálním převýšením na silnici, kde se odbývala cyklistická část. Prakticky bez stromů a možnosti stínu. Občerstvení bylo standardní .
Filip Ospalý společně s trenérem Petrem Punčochářem nejenže aktivně povzbuzovali naše reprezentanty v průběhu závodu, ale i pečlivě zapisovali každý detail a poznatek.
Bezpečnost:
Řekové měli snahu „simulovat“ olympiádu. Doprava z letiště se uskutečnila s policejním dohledem, v hotelu a vstupech do prostoru startu a cíle byly umístěny kovové detekční rámy a byla prováděna osobní prohlídka. Byli jsme označeni akreditačními kartami. Přihlášky museli být vyplněny 2 měsíce předem (číslo a termín příletu a odletu, čísla pasů, ….). Cenu za ubytování si pořadatelé „stáhli“ z našeho konta, díky povinnosti jim číslo konta sdělit předem. Vznikali tím problémy s navrácením peněz za odhlášené závodníky. Evidentně nebyly jednotlivé informace propojené, často jsme opakovaně uváděli stejné údaje. Rovněž jsme měli problémy okolo akreditace, jednak naší olympijské atašé, ale také Filipa Ospalého s trenérem, kteří byli organizátorům nahlášeni dopředu. Bezpečnost a organizační zajištění tedy ano, všechno ovšem jenom „jako“ a s typickou ležérností jižanů.
Athény před OH:
S cílem udělat si celkový obraz o připravenosti Athén na olympijské hry v příštím roce jsme se vydali do centra města autobusy MHD. Paní Annabella nám byla milou průvodkyní. Bohužel o většině sportovišť jsme se dozvídali, že „tady se staví …. sportoviště pro…“. Rovněž infrastruktura je ve fázi vysoké rozestavěnosti. V prodeji jsou již olympijské suvenýry.
Nemáme z toho prakticky 9 měsíců před konáním OH dobrý pocit. Věřme, že stavební úsilí bude přes zimu korunováno konečným úspěchem! I historické památky se chystají na návštěvu olympiády a jsou opravovány. Z informací víme, že i tzv. „politická“ situace je před přímými prezidentskými volbami v Řecku mírně napjatá. Pro dokreslení uvádím, že cesta z letiště ve dne nám trvala více než 1,5 hodiny a cesta zpět ve 4 hod ráno jen 18 minut.
Závěr:
Celkově se dá konstatovat, že olympijský závod v triatlonu proběhne ve Vouliagmeni bez problémů. Připomínky k závodu zasílají jednotlivé delegace na ITU (např. kouření většiny řeckých pomocníků i v depu závodu, …). Popularita triatlonu v Řecku se nemůže rovnat Austrálii v Sydney 2000, ale prostředí závodu a trať jsou vynikající.
Děkujeme české olympijské atašé paní Annabelle Stegnu za péči, se kterou se nám věnovala.