V Šamoríně se bojovalo na tratích polovičního ironmana, tedy 1,9km plavání, 90km na kole a 21,1km běhu. Počasí všem přítomným přálo, když bylo jasno a panovaly příjemné teploty přes 20 stupňů. I když někomu vadil silný vítr.

V 10 hodin zazněl startovní výstřel a všichni se vrhli do vodního díla Gabčíkovo. Plavaly se dva okruhy s výlezem okolo bójky po prvním okruhu, což bylo atraktivní pro diváky. Nejlépe odstartoval Ladislav Dvořák, kterému stačilo pár dlouhým kroků a skoků a už byl v hluboké vodě. Před první bójkou ale vedl František Kubínek pronásledovaný Filipem Ospalým. V tomto pořadí také nejrychlejší plavci vylézali z vody.

„Nejrychlejším depem jsem se pak dostal na první místo a měl jsem menší náskok. Ten jsem měl v plánu navyšovat hned od prvních kilometrů cyklistiky,“ řekl pozdější vítěz Ospalý. Tři okruhy vedly z Elements Resort přes Šamorín, Báč do Šulan a zpět po hrázi vodního díla. Jihovýchodní vítr sílil a dělal závodníkům problémy. Ospalý se však tímto přírodním živlem rozhodit nenechal.

„Díky skvělé cyklistické přípravě se svým trenérem na přelomu srpna a září se mi jelo výborně a dokázal jsem držet stejné mezičasy na všech třech 31km dlouhých okruzích. Sice mě občas zdržel neukázněný řidič nebo cyklista-turista, kteří vjeli tam, kam neměli, ale vše se obešlo bez vážnějších problémů. Se sedmiminutovým náskokem na Láďu Dvořáka jsem dojel do druhého depa a vyrazil na půlmaratón, který se běžel ve čtyřech okruzích,“ dodal Ospalý.

Trať běhu zavedla závodníky mimo jiné i na dostihový ovál. „Závidím koním, že běhají své závody po takhle měkkém povrchu,“ vyprávěl s úsměvem Ospalý.

Běžecká část byla hodně přívětivá pro diváky, kteří se mohli volně pohybovat po resortu a sledovat závodníky několikrát během jednoho okruhu. Právě běžecký půlmaratón pak stanovil konečné pořadí na stupních vítězů Slovakmana 113. S pohodlným náskokem více než devíti minut zvítězil Filip Ospalý následovaný Ladislavem Dvořákem a mistrem ČR ve středním triatlonu pro letošní rok Tomášem Mikou.

„Cíl před Farrier´s Restaurant jsem proťal v čase 4:00:56. Sice se mě moderátor závodu Vlado snažil v průběhu běhu motivovat na prolomení hranice čtyř hodin, ale s devítiminutovým náskokem se těžko hledá motivace. A navíc já závodím na pořadí v cíli a ne na čas,“ uzavřel hodnocení Filip Ospalý.

V závodě žen zvítězila domácí triatletka Nikola Čorbová před krajankou Kristínou Néč Lapinovou. Bronz brala zkušená německá závodnice Ulrike Schwalbeová. Nejlepší Češkou byla na pátém místě Lucie Klimešová.

Výsledky: Slovakman 113, poslední závod FORD CZECHMAN TOUR

Muži: 1. Filip Ospalý 4:00:56, 2. Ladislav Dvořák 4:10:04, 3. Tomáš Mika 4:12:05, 4. Karol Džalaj (SVK) 4:14:37, 5. Jan Majer 4:14:52.

Ženy: 1. Nikola Čorbová (SVK) 4:44:06, 2. Kristína Néč Lapinová (SVK) 4:48:07, 3. Ulrike Schwalbeová (Něm) 4:50:07, 4. Sonja Škevinová (Chor) 4:58:13, 5. Lucie Klimešová (ČR) 5:03:26.